ÜYELİK SÖZLEŞMESİ

Düzenlenme Tarihi: 24.05.2011

İşbu Üyelik Sözleşmesi Karelport İlkeleri'ne dayalı olarak hazırlanmış olup, kullanıcılarla ve Karelport ile etkileşimde bulunan diğer şahıslarla ve tüzel kişiliklerle aramızdaki ilişki buna tabidir. Karelport'u kullanarak ya da Karelport'a erişerek, bu sözleşmeyi kabul etmiş sayılırsınız. Karelport kullanıcıları çoğunlukla Tüzel kişiliğe sahip kurum ve kuruluşlardır. Gerçek kişiler yalnızca Ticari faaliyetleri dolayısıyla Karelport üyesi olabilir. İstisnai haller Karelport Site Yönetimi’nin onayına tabidir.

 1. Tanımlar
  1. "Karelport" ifadesi kapsamında, aşağıda sıralananlar üzerinden sunmakta olduğumuz özellik ve hizmetler yer alır: (a)www.karelport.com internet sitesi ve Karel markası ya da ortaklığı kapsamındaki diğer tüm internet siteleri (alt etki alanları, uluslararası sürümler, gereçler ve mobil sürümler dahil); (b) Platformumuz; ve (c) şu anda mevcut olan ya da gelecekte geliştirilecek diğer ortamlar, yazılımlar (araç çubuğu gibi), cihazlar ya da ağlar.
  2. "Platform" ifadesi kapsamında, uygulama geliştiricileri ve internet sitesi operatörleri gibi kişilerin Karelport'tan veri almalarına veya bize veri temin etmelerine olanak sağlayan bazı uygulama programlama arabirimleri ve hizmetler yer almaktadır.
  3. "Bilgiler" ifadesi kapsamında, yaptığınız işlemler dahil sizinle ilgili gerçekler ve diğer bilgiler yer alır.
  4. "İçerik" ifadesi kapsamında, Karelport üzerinden paylaştığınız ancak "bilgiler" kapsamına girmeyecek her şey yer alır.
  5. "Veriler" ifadesi kapsamında, üçüncü şahısların Platform aracılığıyla Karelport'tan alabileceği ya da Karelport'a temin edebileceği içerikler ve bilgiler yer alır.
  6. "Yazı" ifadesi kapsamında, Karelport üzerinden yayınladığınız ya da farklı yollarla bize sunduğunuz yazı veya mesajlar yer alır.
  7. "Kullanım" ifadesi kapsamında, söz konusu içerik, bilgi veya verilerin kullanımı, kopyalanması, sergilenmesi, görüntülenmesi, dağıtılması, değiştirilmesi, çevirisinin yapılması ya da bunları temel alarak yeni içerik, bilgi veya verilerin oluşturulması yer alır.
  8. "Kayıtlı aktif kullanıcı" ifadesi kapsamında, son 30 gün içerisinde Karelport'a en az bir defa giriş yapmış kullanıcılar yer alır.
  9. "Uygulama" ifadesi kapsamında, Platformu kullanan ya da Platforma erişim sağlayan herhangi bir uygulama veya internet sitesi ve bizden veri alan ya da almış olan diğer her şey yer alır. Artık Platforma erişmiyorsanız ancak bizden tüm verileri silmediyseniz, verileri silene dek uygulama koşulları geçerli olacaktır.
 2. Gizlilik
 3. Gizliliğiniz bizim için çok önemlidir. Gizlilik Bildirimini, Karelport kullanarak başkalarıyla nasıl paylaşımda bulunabileceğiniz ve size ait bilgileri ve içerikleri nasıl topladığımız ve kullanabileceğimiz hakkında önemli açıklamalar yapmak için tasarladık. Gizlilik Bildirimini okumanızı ve daha bilinçli kararlar almanıza yardımcı olacak şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz. Karelport'u kullanarak ya da Karelport'a erişerek Gizlilik Bildirimi kabul etmiş sayılırsınız.
 4. İçeriklerinizi ve Bilgilerinizi Paylaşma
 5. Karelport'ta paylaştığınız bilgilerin ve içeriklerin tamamı sizin mülkiyetinizdedir ve bu bilgilerin nasıl paylaşıldığını gizlilik aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Ayrıca:
  1. Fotoğraflar ve videolar gibi fikri mülkiyet hakları kapsamında bulunan içerikler ("fikri mülkiyet hakkı olan içerikler") için, tarafımıza, gizlilik tabi olan şu izni verirsiniz: Tarafımıza, Karelport'ta ya da Karelport ile bağlantılı bir şekilde paylaştığınız fikri mülkiyet hakkı olan herhangi bir içeriği ("Fikri Mülkiyet Lisansı") kullanmamız için münhasır olmayan, devredilebilir, alt lisans atanabilir, telifsiz, uluslararası bir lisans tahsis edersiniz. Fikri mülkiyet hakkı olan içeriğinizi ya da hesabınızı sildiğinizde, söz konusu içerik başkalarıyla paylaşılmadığı veya bu kişiler tarafından silindiği sürece, bu Fikri Mülkiyet Lisansı'nın geçerliliği de sona erer.
  2. Fikri mülkiyet hakkı olan içeriği sildiğinizde, söz konusu içerik, bilgisayardaki geri dönüşüm kutusunun boşaltılmasına benzer bir şekilde silinir. Ancak, silinen içeriğin makul bir süre boyunca yedek kopyalarda kalacağını kabul edersiniz (ancak bu bilgilere başkalarının ulaşması mümkün olmayacaktır).
  3. Karelport hakkındaki görüşleriniz ve diğer önerileriniz bizim için her zaman çok önemlidir, ancak bunları kullanırken size karşı herhangi bir karşılık ödeme yükümlülüğümüzün bulunmadığını kabul edersiniz (sizin bunları sunma konusunda herhangi bir yükümlülüğünüzün bulunmaması gibi).
  4. Kullanıcı Sayfaları Kurallarına uygun davranmakla yükümlüsünüz.
  5. Yürürlükte olan yasalara ve özellikle 5651 Sayılı yasaya uygun davranmakla yükümlüsünüz.
 6. Güvenlik ve Yasalara Uygunluk
 7. Karelport'un güvenli kalmasını sağlamak için elimizden geleni maksimum seviyede yapmaktayız. Ancak Güvenli kalmasını sağlamak için her zaman sizin yardımınıza ihtiyaç duyuyoruz. Bu yardım kapsamında aşağıdaki taahhütleri sunmanız beklenmektedir:
  1. Karelport'ta izin verilmeyen ticari iletişimler (spam gibi) göndermeyecek veya farklı bir şekilde paylaşmayacaksınız.
  2. İznimiz olmaksızın, otomatik araçlar (adres toplama botları, robotlar, spider ya da kazıyıcılar) kullanarak diğer kullanıcılara ait içerikleri veya bilgileri toplamayacak ya da Karelport'a erişmeyeceksiniz.
  3. Karelport'ta saadet zinciri gibi, yasalara uygun olmayan çok katlı pazarlama faaliyetlerinde bulunmayacaksınız.
  4. Virüs ya da başka kötü niyetli kodlar yüklemeyeceksiniz.
  5. Başka birisine ait giriş bilgilerini istemeyecek veya başka birisinin hesabına erişmeyeceksiniz.
  6. Herhangi bir diğer kullanıcıyı rahatsız, tehdit ya da taciz etmeyeceksiniz.
  7. Şu tür içerikler yayınlayamayacaksınız: Nefret dolu, tehditkar veya pornografik olan ya da çıplaklık ya da görsel veya keyfi şiddet içeren.
  8. Yaşa bağlı ilgili kısıtlamalara uymadan, alkol ya da yetişkinlere yönelik içerikler barındıran (reklamlar dahil) herhangi bir üçüncü şahıs uygulaması geliştirmeyecek veya çalıştırmayacaksınız.
  9. Öncesinde bizden yazılı izin almadan, Karelport üzerinden herhangi bir yarışma, kampanya ya da çekiliş ("promosyon") yapmayacaksınız. İzin vermemiz halinde, promosyona yönelik tüm sorumluluğu kabul edecek ve Tanıtım Kurallarımıza ve yürürlükteki yasaların tamamına uyacaksınız.
  10. Karelport'u yasadışı, yanlış yönlendirici, kötü niyetli veya ayrımcı bir amaç doğrultusunda kullanmayacaksınız.
  11. Karelport'un düzgün bir şekilde çalışmasını engelleyecek, kapasitesini zorlayacak ya da yavaşlatacak (hizmet engelleme saldırısı [DoS] gibi) hiçbir şey yapmayacaksınız.
  12. İşbu üyelik sözleşmesinin ihlal edilmesine yönelik herhangi bir tavsiye ya da destek sağlamayacaksınız.
 8. Kayıt ve Hesap Güvenliği
 9. Karelport kullanıcıları gerçek şirket adlarını ve bilgilerini vermektedir ve bunun böyle kalmasını sağlamak için yardımınıza ihtiyaç duymaktayız. Kayıt süreci ve hesap güvenliğinizin muhafaza edilmesine ilişkin tarafımıza verdiğiniz taahhütlerden bazıları şunlardır:
  1. Karelport'ta yanlış kişisel bilgiler vermeyecek veya kendinizden başka birisi için kişinin iznini almadan hesap oluşturmayacaksınız.
  2. Birden fazla kişisel profil oluşturmayacaksınız.
  3. Hesabınızı kapatırsak, iznimiz olmaksızın başka bir hesap oluşturmayacaksınız.
  4. 18 yaşından küçükseniz Karelport'u kullanmayacaksınız.
  5. Suçu kanıtlanmış bir cinsel suçluysanız Karelport'u kullanmayacaksınız.
  6. İletişim bilgilerinizin doğru ve güncel kalmasını sağlayacaksınız.
  7. Şifrenizi paylaşamayacak ,, başkalarının hesabınıza erişmesine izin vermeyecek veya hesabınızın güvenliğini tehlikeye atacak başka herhangi bir şey yapmayacaksınız.
  8. Öncesinde bizden yazılı izin almadan, hesabınızı başka birisine devretmeyeceksiniz.
  9. Hesabınız için bir kullanıcı adı seçerseniz, uygun gördüğümüz takdirde bu kullanıcı adını kaldırma veya geri alma hakkını saklı tutarız (bir ticari marka sahibinin, bir kullanıcıya ait gerçek ad ile yakından ilişkili olmayan bir kullanıcı adı hakkında şikayette bulunması gibi).
  10. Şirketiniz adına yetkili olarak başvuru yapacaksınız, İmza sirkülerinde yetkili görünen herkese, karelport’a ulaşmak amacıyla kullandığınız kullanıcı adı ve şifreleri vereceğimizi bilmenizi isteriz.
 10. Diğer Şahısların Haklarını Koruma
 11. Diğer şahısların veya tüzel kişiliklerin haklarına saygı duymaktayız ve sizden de aynısını beklemekteyiz.
  1. Karelport üzerinde başkalarına ait hakları ya da yasaları ihlal eden herhangi bir içerik paylaşmayacak veya bu tür bir eylemde bulunmayacaksınız.
  2. Üyelik Sözleşmesini ihlal ettiğinizi düşünürsek, Karelport'ta paylaştığınız herhangi bir içeriği ya da bilgiyi kaldırabiliriz.
  3. Size, fikri mülkiyet haklarınızı korumaya yardımcı olacak araçlar sunacağız. Daha fazla bilgi almak için Fikri Mülkiyet İhlalleri Bildirim sayfamızı ziyaret edin.
  4. Başka birisinin telif hakkını ihlal ettiği düşüncesiyle içeriğinizi silmemiz durumunda, söz konusu içeriğin yanlışlıkla silindiği kanısındaysanız, karara itiraz fırsatınız olacaktır.
  5. Diğer kişilerin fikri mülkiyet haklarını sürekli ihlal ederseniz, hesabınızı uygun gördüğümüz takdirde kapatırız.
  6. Her hangi birinin veya tarafımızın Telif haklarını veya ticari markalarını ya da karışıklığa yol açacak benzer markaları, yazılı izin olmadan kullanmayacaksınız.
  7. Karelport'ta kimsenin kimlik belgelerini ya da özel mali bilgilerini paylaşmayacaksınız.
  8. Birisi sizin yetkilisi olduğunuz tüzel kişilik kimliğinize bürünmüş veya sizi taklit etme amacıyla bir hesap açtıysa, lütfen Sahte Profil Bildirim Formunu doldurunuz. Şikayetinizi en kısa sürede gözden geçirmek için elimizden geleni yapacağız. Şikayetinizdeki her şey doğruysa, derhal söz konusu profili kapatırız. Kullanıcıya da bildirim göndeririz ve istediği takdirde bildiriminizi ona da göndeririz.
 12. Grup oluşturma, Yorumlar
 13. Karelport kullanıcıları, yasalara uygun olan içeriklerde grup kurma, gruba katılma, yorum yapma hakkına sahiptir. Ancak söz konusu katılımlar esnasında;
  1. Başkalarının kişilik haklarına saygı duymalısınız.
  2. Paylaştığınız yorumların, ifade özgürlüğü sınırları içerisinde olduğunu kabul etmelisiniz.
  3. Paylaşım ve yorumlarınızın, her hangi bir haklı ihbar halinde Karelport Site Yönetimi tarafından İhbarlar ve Bildirimler başlığı altındaki klozlar ve diğer sebeplerle kaldırılabileceğini bilmeli ve kabul etmelisiniz.
 14. Düzeltmeler
  1. Tarafınıza üyelik girişinde bir bildirim göndererek bu Sözleşme üzerinde değişiklik yapabiliriz.
  2. Hukuki ve idari hususlarda, yorum yapma fırsatı vermeksizin yalnızca bildirimde bulunarak değişiklik yapabilir veya doğru olmayan beyanı düzeltebiliriz.
 15. Fesih
 16. İşbu Sözleşmenin özünü ya da metnini herhangi bir şekilde ihlal etmeniz ya da tarafımızı bir risk veya başka bir muhtemel hukuki yaptırıma maruz bırakmanız durumunda, Karelport'u size sunmaya kısmi olarak ya da bütünüyle son verebiliriz. Bu durumu tarafınıza e-posta yoluyla ya da hesabınıza erişim sağlamayı bir sonraki deneyişinizde bildireceğiz. Ayrıca dilediğiniz zaman hesabınızı silebilir ya da uygulamanızı devre dışı bırakabilirsiniz. Bu tür durumlarda işbu Bildirim feshedilecek, ancak aşağıda sıralanan hükümler geçerliliğini korumaya devam edecektir:
 17. İhtilaflar
  1. Bu Bildirim ya da münhasıran Karelport ile ilişkili olarak ya da bunlardan kaynaklı olarak meydana gelen herhangi bir dava nedeni ya da ihtilaf ("dava konusu"), Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Merkez Mahkemeleri nezdinde çözümlenecektir. Hem bu sözleşme, hem de tarafınız ve bizim tarafımız arasında meydana gelebilecek herhangi bir dava konusu, yasa hükümlerinin çakışmasına bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına tabi olacaktır. Bu türde dava konularının çözümlenmesi amacıyla Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Merkez Mahkemelerini kişisel yargı yetkisinin bağlayıcı olacağını kabul edersiniz.
  2. Karelport üzerinde size ait faaliyetler, içerik ve bilgilerle ilişkili olarak herhangi bir şahsın, tarafımıza size karşı bir dava konusu getirmesi halinde, söz konusu dava konusuyla ilgili oluşabilecek tüm hasar, ziyan ya da herhangi bir harcamaya karşı (makul hukuki ücretler ve giderler dahil) tarafımızı beri kılacak ve tarafımızın bu hasarlara karşı sorumlu tutulmayacağını garanti edeceksiniz.
  3. Karelport'u sürekli sorunsuz çalışır durumda, virüssüz ve güvenli tutmaya çalışıyoruz, ancak karelport'u kullanırken karşı karşıya kalabileceğiniz riskler tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Karelport herhangi bir zımni ya da sarih garanti olmaksızın "olduğu gibi" sunulmaktadır (pazarlanabilirlik, belirli bir amaca uygunluk ve ihlal etmeme garantileri bu kapsamdadır, ancak kapsam bunlarla sınırlı değildir). Üçüncü şahıslara ait faaliyetler, içerik, bilgi veya verilerden Karelport sorumlu değildir; bizi, direktörlerimizi, memurlarımızı, çalışanlarımızı ve aracılarımızı, bilinen veya bilinmeyen, herhangi bir üçüncü şahsa karşı açmış olduğunuz bir dava konusundan doğan veya bu tür bir dava konusuyla ilişkili herhangi bir talepten ve hasardan ibra edersiniz.
 18. Diğer
  1. Bu Üyelik Sözleşmesi sizinle Karel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında bir sözleşmedir. . “Bize,” “bizi,” “biz” ve “bizim” ifadeleri, hangisinin geçerli olduğuna bağlı olarak Karelport veya Karel Elektronik San. Ve Tic A.Ş. anlamına gelmektedir.
  2. İşbu Sözleşme, taraflar arasında Karelport ile ilgili anlaşmanın tamamını teşkil etmekte ve bundan önce yapılmış tüm anlaşmaların yerini almaktadır.
  3. Bu Sözleşme'ye bağlı herhangi bir kısmın yürütülemez olduğu tespit edilirse, geriye kalan kısım yürürlükte kalacak ve geçerliliğini korumaya devam edecektir.
  4. Bu Sözleşme'ye bağlı herhangi bir kısmı yürütme konusunda başarısız olmamız halinde, bu durum bir feragat olarak kabul edilmeyecektir.
  5. Bu Sözleşme'ye üzerinde yapılacak herhangi bir değişiklik ya da feragat, yazılı olarak yapılmalı ve tarafımızca imzalanmalıdır.
  6. İşbu Sözleşme kapsamındaki haklarınızın veya yükümlülüklerinizin hiçbirini, tarafımızdan izin alınmaksızın başkasına devretmeyeceksiniz.
  7. Herhangi bir birleşme, iktisap, varlık satışı ya da yasa veya diğer bir hükmün işletilmesi ile bağlantılı olarak, işbu Sözleşme kapsamındaki hak ve yükümlülüklerimizin tamamı, tarafımızca serbest bir şekilde devredilebilir.
  8. İşbu Sözleşme kapsamındaki hiçbir husus, yasalarla uyumlu hareket etmemizi engellemeyecektir.
  9. İşbu Sözleşme, herhangi bir üçüncü şahsın lehine hak sağlamayacaktır.
  10. Karelport'u kullanırken veya Karelport'a erişirken yürürlükteki tüm yasalara uyumlu hareket edeceksiniz.
 19. SON HÜKÜMLER
 20. İş bu sözleşme elektronik ortamda onaylanmadıkça, Karelport üyeliğiniz aktive edilmeyecektir. Bu sözleşme ve bağlı Karelport kuralları doğrultusunda davranmakla yükümlü olduğunuz bilincindesiniz. Ve bu bilinçle bu sözleşmeyi onaylayarak yasal yükümlülüklere uygun davranacağınız inancındayız.

  Ayrıca aşağıdaki belgeleri de incelemek isteyebilirsiniz:

  • Gizlilik Bildirimi: Gizlilik Bildirimi, bilgilerinizin nasıl saklandığı anlamanızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
  • Karelport Bakış Açısı: Karelport kullanımınızın ne olduğunu kavramanıza yardımcı olur (verilerinize nasıl erişebilecekleri ve verilerinizi nasıl kullanabilecekleri dahil).
  • Tanıtım Kuralları: Bu kurallar kapsamında, Karelport üzerinden herhangi bir yarışma, çekiliş veya farklı bir promosyon sunmak için bizden yazılı ön onay aldıysanız geçerli olacak ilkeler açıklanmaktadır.
  • Kullanıcı Sayfaları Koşulları